Bilgisayarlarınızı düzenli bakımdan geçirmek, iş ve zaman kayıplarını en aza indirmek açısından çok önemlidir. 

Siz bir gün içinde sadece 1 ya da 2 bilgisayara erişim halindesiniz. Zamanla onun performansına alışırsınız. Olası bozulmaları algılamadan kullanmaya devam edersiniz. Eğer dönemlik bakım anlaşmanız varsa, bakım yapmaya gelen bir bilgisayar uzmanı, bilgisayarınızdaki performans düşüşünü, bozulmaları kolaylıkla fark eder ve size haber verir. Böylece,   ciddi düzeylere ulaşmadan sorunlara müdahale etme imkanı doğar.

Donanım ve yazılım altyapınızla ilgili güncel teknik önerilerimizi almak, beklenmedik veri kayıplarıyla karşılaşmamak, gittikçe yavaşlayıp performansı düşen bilgisayarlardan kurtulmak istemez misiniz ? 

Bakım Anlaşması yaparak elde edeceğiniz üstünlükler:

Öncelik : Beklenmedik bir arıza çıkması durumunda, anlaşmada belirlenmiş süreler içinde soruna derhal müdahale edilir ve çalışmanızın sürekliliği sağlanır.

Daha düşük ücret : Bakım anlaşması kapsamında hizmet almak, sorun çıktıkça tek tek hizmet almaktan daha ucuza gelir.

Raporlama : Her bakım döneminde hazırlanan dönemsel raporlarla hizmet kalitesi takip edilebilir.

 

Toz bakımı

Bilgisayar bakımı, en azından dış temizliği ve toz bakımını kapsamalıdır.

Toz deyip geçmeyin. Fan pervanelerini  tıkayan, soğutucuların yüzeyini  kaplayan, tozdur. 

Aylarca (daha kötüsü yıllarca) hiç kapağı açılmamış ve tozu üflenmemiş bilgisayarların içinden neler çıktığını tahmin edemezsiniz.

Bilgisayarınız bir köşede çalışıyorken, soğutma sistemi (fan) neredeyse  odanın bütün havasını bilgisayarın içinden geçirir. Bilgisayarın içine emilen hava, ısınmış parçacıkların    soğumasına yardımcı olur ama zamanla hava içindeki toz parçacıkları bütün bilgisayar bileşenlerinin üzerinde birikirler. Dolayısıyla işlemciniz, grafik kartınız, ana bellekleriniz, hard diskiniz hava akımının sağlayacağı soğutma etkisinden yeterince faydalanamazlar. Isınırlar ve performansları gittikçe düşer.

İşlemcinizi soğutmakla görevli fan, tozla tıkanmışsa ve dönmüyorsa, siz bilgisayarı açtıktan birkaç dakika sonra neler olur, hiç düşündünüz mü ? Böyle bir riski almaya değmez.

 

Bilgisayar toz ve dış bakımı dışında aşağıdaki hizmetleri de bakım paketinize ekleyebilirsiniz

Anti virüs programının bakımı : Programdan en yüksek verimin alınabilmesi için iç ayarların yapılması

Hard Disk bakımı : Bozuk disk alanlarının belirlenmesi, gereksiz dosyaların silinmesi, disk performansının iyileştirilmesi

Ağ altyapısının bakımı : Kablolamanın denetimi, switch- router-modem gibi aygıtların iç ayarları

Verilerin yedeklenmesi : Kurumsal ya da kişisel bilgilerin dönemlik olarak yedeklerinin oluşturulması

Önlem almak, tamir ettirmekten ucuzdur.